ÚVĚR NEJSOU SNADNÉ PENÍZE PRO CHUDÉ!


Rozpočet domácnosti může být velmi silně zatížen právě naším rozhodnutím, že si pořídíme nějakou méně potřebnou věc. Samozřejmě jsou situace, kdy úvěr je jedinou možností, jak si například pořídit vlastní bydlení. Vždy bychom však měli počítat s tím, že pokud jsme doposud nezvládli spořit nějakou částku měsíčně pro případ nouze a nebo právě pro případ toho, že si budeme chtít pořídit něco, na co jednorázově nemáme, může se stát, že nebudeme schopni úvěr ani splácet. Často lidé uvažují tak, že nyní nemají povinnost a žádnou extra touhu z výplaty šetřit, ale až budou mít úvěr, tak prostě je to bude nutit tyto peníze neutrácet, ale naopak splácet bance. My si myslíme, že takové úvahy nejsou dobré, ba dokonce jsou nebezpečné a ohrožují právě vás, vaši rodinu, tedy váš rozpočet.
lopata na mince.jpg

Jakou otázku byste si měli v první chvíli, kdy uvažujete o úvěru, položit? Rozhodně je to tato:

JSEM ÚVĚR SCHOPEN SPLATIT/SPLÁCET?

Pokud tedy i vy uvažujete o tom, že si na nějakou věc půjčíte, zasedněte v první chvíli k čistému papíru a sepište si přesně a pravdivě vaše příjmy a výdaje. V tu chvíli pak přesně vidíte, klik peněz vám měsíčně zbývá v rámci vašeho rozpočtu, a zda budete schopni pohodlně nějaký ten úvěr splácet. Pokud zjistíte však, že jsou vaše příjmy měsíčně nižší, než vaše výdaje (včetně předpokládané splátky úvěru), měli byste se zamyslet nad vlastním hospodařením a hledat jinou cestu, než si pořizovat úvěr.

V tu chvíli samozřejmě to řešíte vy sami, ale později by už tuto situaci stejně řešila banka. A jak je známo, banka půjčuje lidem, kteří mají peníze. Těm, kteří peníze nemají, zpravidla nepůjčují. Je to takový malý paradox dnešní doby, ale je to prostě v pořádku. Není nic moc horšího, než předlužený člověk, který se může dostat až na samé dno společnosti jen díky tomu, že právě nepřemýšlí o výši splátek a své finanční situaci.
kalkulačka a tužka.png

Vždy se zamýšlejte nad všemi úvěry tak, že to není způsob, jak získat peníze snadno a rychle, ale, že se jedná o možnost platit později a více, než původně daná věc stojí. TEDY PENÍZE MÍT OPRAVDU MUSÍTE!

Pokud s financemi nijak zvlášť nebojujete, jen si prostě dobře žijete, ale nechce se vám tato situace měnit, můžete samozřejmě zvážit, zda nesnížit výši splátky, a tak prodloužit délku splácení dané věci a třeba si právě výhodnou půjčku vzít. Nicméně je vždy nutné se zamyslet nad tím, že délka splácení úvěru pro danou věc by neměla být delší, než životnost dané věci. Pro příklad si vezměte, že si budete kupovat například nejnovější mobilní telefon, který má životnost třeba pět let, ale vy budete splácet úvěr deset let. Co budete tedy dělat, když vám mobil vypoví službu dokonce i dříve, což se vzhledem k dvouleté záruce může stát snadno? Čím tedy potom budete telefonovat, když ještě budete několik let poté splácet tento telefon? A vy se můžete zaručit, že v budoucnosti budete vydělávat více, než teď? To nemůže asi nikdo.